Aktualności 2011

Polak został pierwszym na świecie człowiekiem, który przepłynął kajakiem Atlantyk

Doba to nie 24 godziny - Doba to 5400 kilometrów przepłyniętych w ciągu 98 dni.

Po przepłynięciu prawie 5400 kilometrów w ciągu 98 dni do celu dopłynął Aleksander Doba - pierwszy na świecie człowiek, który bez asekuracji i przy wykorzystaniu własnej siły ramion przepłynął samotnie Ocean Atlantycki.

Przypomnijmy - Olek Doba (65 lat) to nie tylko pierwszy Polak, ale w ogóle pierwsza osoba w historii świata, która dokonała takiego wyczynu - przepłynięcia kajakiem (do tego samotnie) Atlantyku z kontynentu na kontynent, w czystej formie, czyli bez wsparcia z zewnątrz - kajakiem nie wyposażonym w żaden inny napęd poza wiosłem.

Wszystko zaczęło się o godz. 14.30, 26 październik 2010 roku kiedy to wypływając z portu w Dakarze (Senegal) na poświęconej wyprawie stronie internetowej Aleksander napisał "moja wyprawa już się zaczęła". Od tego momentu zdany na samego siebie, zmagając się z żywiołami natury, własną psychiką i słabościami wiosłował po wodach Oceanu, zmierzając uparcie do celu - Fortalezy (Brazylia).

Mimo niesprzyjających wiatrów uparcie spychających go na zachód, przeciwnych prądów, ogromnego zmęczenia i wyczerpania - Dziś, w środę 2 lutego 2011 roku dopłynął do celu!

Choć początkowo miał dopłynąć do Fortalezy, to ze względu na warunki atmosferyczne metę osiągnął w wiosce rybackiej Acarau Na brzegu naszego rekordzistę powitał Ambasador RP w Brazylii Jacek Junosza-Kisielewski.

Wiadomości z przebiegu wyprawy na stronie:
http://aleksanderdoba.pl - na stronie przedstawione są relacje z poszczególnych dni wyprawy; znajduje się mapa z dokładnym położeniem, dzienną ilością przebytych kilometrów itd.

Mimo dopłynięcia do celu pozostajemy w stałym kontakcie z Panem Aleksandrem Dobą:

Izabela Dylewska - Wice Przewodnicząca Komisji Turystyki PZKaj                                  iza.dylewska@disport.com.pl - 605 592 684

Maciej Młodzik - maciejml@wp.pl - 510 866 354


   
© Polski Związek Kajakowy