Aktualności 2011

Przed Pucharem Nadziei Olimpijskich

 

Za kilka dni Bydgoszcz będzie gospodarzem jednej z najważniejszych juniorskich  imprez sezonu. Puchar organizowany jest cyklicznie przez państwa należące do Grupy Wyszechradzkiej. W tegorocznych regatach weźmie udział 19 reprezentacji narodowych.

Jesteśmy gotowi na przyjęcie gości - mówi Zbigniew Olkiewicz, szef Kujawsko-Pomorskiego Związku Kajakowego, organizatora regat pucharowych. Zrobiliśmy wszystko zgodnie z założeniami, chociaż nie obyło się bez przeszkód. Największym problemem były sprawy budżetowe, bo Ministerstwo Sportu i Turystyki - pomimo zobowiązań wynikających z uczestnictwa Polski w Grupie Wyszechradzkiej - odmówiło sfinansowania imprezy. Mimo tych utrudnień wszystko udało się przygotować. Dużego wsparcia udzielił nam Prezydent Miasta Bydgoszczy i Polski Związek Kajakowy. To właśnie dzięki nim zawody odbędą się na torze Brdyujście.

W połowie tygodnia do Bydgoszczy zaczną przyjeżdżać pierwsze ekipy. Na początku pojawią się zawodnicy z Australii, Portugalii i Turcji. Przyjadą też Niemcy i reprezentacja z Węgier, która będzie liczyć blisko 90 osób. Ekipy  zamieszkają, w zależności od indywidualnych oczekiwań ich kierownictwa, w trzy lub czterogwiazdkowych hotelach lub bydgoskim Domach Studenta Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego.

 

Nasza reprezentacja od 8 września przebywa na konsultacji w Wałczu, gdzie trenerzy sprawdzają ustawienia osad. Na przygotowania zaplanowaliśmy  tydzień, stąd realizujemy dużą liczbę jednostek treningowych w ciągu dnia - mówi Michał Brzuchalski, trener koordynator kadry młodzieżowej i juniorów. Zajęcia zaczynamy o 7 rano rozruchem na wodzie. Następny trening na kajaku mamy o 10, a po nim jeszcze krótki bieg i 30 minut rozciągania pod okiem fizjoterapeuty. Po południu kolejny trening na wodzie i siłownia, a wieczorem o 20 jeszcze basen pływacki. Wszystkie zajęcia są krótkie i raczej intensywne. Na wodzie staramy się jak najlepiej zgrać osady, bo większość zawodników wcześniej nie siedziała ze sobą w łódce. Zadanie nie jest łatwe, ale jesteśmy zadowoleni z postępów i optymistycznie podchodzimy do nadchodzących startów. Podczas regat na pewno silni będą Węgrzy i Niemcy, którzy są tuż po krajowych mistrzostwach, ale nasza grupa jest mocna i na pewno będzie walczyć o wysokie miejsca.

 

W rywalizacji wezmą udział zawodnicy urodzeni w latach 1994-96. Wśród naszych reprezentantów zobaczymy, między innymi, tegorocznego Mistrza Świata w C4 1000 metrów Łukasza Wietraka i brązowego medalistę w K4 1000 metrów Igora Dolatę. W Pucharze popłynie także brązowa medalistka w Brandenburgu Aleksandra Janicka, która wystartuje w dwójce i czwórce na 200 i 500 metrów. Regaty zaczynają się w piątek i potrwają do niedzieli 18 września. (tp)

 


   
© Polski Związek Kajakowy