Aktualności 2011

Maratończycy przed startem w Singapurze

Kadrowicze trenują w Wałczu przed wyjazdem na Mistrzostwa Świata. Dziesięciodniowy obóz rozpoczął się w czwartek.

Kadra maratonu
To trzecie tegoroczne zgrupowanie maratończyków. Pierwsze odbyło się w marcu w Gryfinie, a kolejne w lipcu przed Mistrzostwami Europy. Zawodnicy startujący na długich dystansach ścigają się także w sprincie, dlatego większość treningów w sezonie realizują w ramach swoich klubów. Do startu w nadchodzących Mistrzostwach Świata trener Mateusz Rynkiewicz wytypował pięciu zawodników - kajakarza Arkadiusza Krajewskiego, który popłynie w jedynce w kategorii seniorów, kanadyjkarzy Bartosza Pławskiego i Mateusza Kamińskiego startujących w jedynkach w kategorii U23 i dwójce seniorskiej oraz juniorów Joshuę Drojetzkiego i Wiktora Głazunowa przewidzianych do rywalizacji w konkurencji C1 i C2.

Dwa treningi dziennie
Realizujemy dwie jednostki treningowe - rano woda, a po południu woda i bieg lub woda i siłownia - mówi trener Rynkiewicz. Do startu pozostało jeszcze sporo czasu dlatego wciąż pływamy długie odcinki, a w siłowni pracujemy nad mocą. Siła i dynamika jest potrzebna zawodnikowi na starcie i w trakcie walki w dystansie, bo tu pływa się dużo na fali i czasem trzeba przyśpieszyć, żeby ją przytrzymać.

Bieganie z łódką
Na treningach dużą wagę przykładamy do ćwiczenia przenosek oraz techniki wsiadania i wysiadania. Najlepsi na świecie potrafią wykonać tę czynność bez niepotrzebnych przestojów. Widziałem kiedyś zawodnika z RPA, który dosłownie wskakiwał do łódki, a jeden z Włochów potrafił wsiadać do kajaka jednocześnie ciągnąc go po wodzie - opowiada Rynkiewicz.

Czołówka światowa
Na świecie w maratonie dominują Hiszpanie, Portugalczycy, Węgrzy i Brytyjczycy czyli zawodnicy z krajów w których od lat kładzie się duży nacisk na szkolenie młodzieży na długich dystansach - maratony pływali kiedyś późniejsi medaliści olimpijscy jak pochodzący z wysp Tim Brabants. Starty w zawodach długodystansowych to doskonały sposób na przygotowanie zawodnika do kariery seniorskiej. Młodzi zawodnicy ścigający się w maratonie mają później świetną bazę do wykorzystania w przyszłości na dystansach krótszych - przekonuje trener Rynkiewicz.

Różnice w sprzęcie
Łodzie do maratonu są średnio cztery kilogramy lżejsze niż te wykorzystywane do sprintu. Kajakarze, by nie tracić czasu na przenoskach, pływają z reguły bez fartuchów, stąd na podnóżkach montowane są pompki odprowadzające wodę podczas wyścigu. W kanadyjkach zakłada się je rzadziej, głównie wtedy gdy na akwenie jest wysoka fala. Ponieważ pokonanie dystansu zajmuje ponad dwie godziny, do łodzi zabiera się też zbiorniki z płynami izotonicznymi. Bidon z napojem można podać zawodnikowi podczas przenoski jednak picie w trakcie biegania nie jest korzystne dla organizmu. Ten moment wykorzystuje się zwykle do wymiany pustych zbiorników lub podrzucenia żeli energetycznych - tłumaczy Mateusz Rynkiewicz.

Maratończycy wyjeżdżają do Singapuru w najbliższą sobotę. Zawody potrwają od piątku 21 do niedzieli 23 października. (tp)

   
© Polski Związek Kajakowy