Aktualności 2011

Młodzi slalomiści na podium w Krakowie

11 medali wywalczyli nasi juniorzy podczas tegorocznego Pucharu Nadziei Olimpijskich w slalomie. Zawody odbyły się w stolicy Małopolski po raz trzeci. Organizatorem był Krakowski Klub Kajakowy przy współudziale samorządu miejskiego i PZKaj.

W zawodach wzięło udział pięć reprezentacji - poza Polakami, przyjechały grupy z Czech, Słowacji, Rosji i Łotwy. Punktację generalną wygrali Czesi. Nasza ekipa pokazała się z dobrej strony zdobywając cztery złote krążki. W kategorii K1 U14 kobiet wygrała Sara Ćwik, a w C1 Edyta Węgrzyn. Doskonale popłynęli też kanadyjkarze - Igor Sztuba zwyciężył w C1 U18, podobnie jak dwójka Grzegorz Majerczak i Michał Wiercioch.

Organizatorzy zadbali o wysoki poziom przygotowania imprezy. Przed zawodami dokonano modyfikacji figur co podniosło poziom trudności trasy przejazdowej. To posunięcie spodobało się uczestnikom i uzyskało pozytywną oceną szkoleniowców ekip zagranicznych. Zawody były udane. Dopisała nam pogoda i kibice - mówi Zbigniew Miązek, Prezes KKK, organizator zawodów pucharowych. Cała impreza odbyła się też bez zakłóceń, chociaż wśród zagranicznych trenerów pojawiły się drobne kontrowersje co do oceny sędziowskiej niektórych przejazdów.

Nasi zawodnicy przygotowywali się do startu w Pucharze na czterodniowym zgrupowaniu w Krakowie. Na obozie pracowało czterech trenerów .Marek Kowalczyk -trener kadry juniorów Zbigniew Bobrowski, Dariusza Wrzodek- trenerzy klubowi . Zdobyliśmy jedenaście medali, chociaż na pewno była szansa na lepszy wynik - podkreśla Zbigniew Miązek. Nasi zawodnicy przegrali w wielu przypadkach sami ze sobą, nie wytrzymując napięcia psychicznego przed startem. Dla wielu z nich był to pierwszy udział w tak dużej imprezie i było to zwykłe frycowe. Na pewno w przyszłości musimy uwzględnić w szkoleniu ten element i pracować z zawodnikami nad pokonywaniem stresu.

Start w Krakowie pokazał, że mamy wielu zawodników, którzy mogą w przyszłości przynieść nam wiele radości, chociaż zanim zaczną osiągać sukcesy czeka ich wiele ciężkiej pracy. Na wyróżnienie zasługują dziewczyny - Monika Liptak, Kamila Urbaniak, Sara Ćwik i Klaudia Zwolińska, kajakarze - Eryk Lejmel, Bartosz Dębowski i Paweł Reszelewski oraz kanadyjkarze - Paweł Smolarski, Michał Kołomański i najmłodszy w grupie Bartosz Orłowski. To perspektywiczna grupa, która jest przewidziana do startu w przyszłorocznych juniorskich Mistrzostwach Świata i Europy - kończy Zbigniew Miązek.

Udział w Pucharze był ostatnim w sezonie startem juniorów. Teraz zawodników czekają zgrupowania szkoleniowe. (tp)

   
© Polski Związek Kajakowy