Aktualności 2011

Kajakarstwo turystyczne według nowego statutu

Trochę historii
Kajakarstwo w Polsce zaczęło się formalnie w latach 20-tych od aktywności kajakarzy turystów. Od tego czasu dyscyplina ewoluowała, by w końcu stać się sportem wyczynowym. Obecnie w PZKaj działa ponad 30 klubów turystycznych, które wybierają spośród swoich przedstawicieli przewodniczącego Komisji Turystyki i Rekreacji. Od nowego roku wszystkie jednostki mają utworzyć ogólnopolskie stowarzyszenie - nazwa do ustalenia, uzyskać rejestracje w KRS i funkcjonować w ramach związku z prawami członka zwyczajnego.

Przyszłość turystyki
Pracujemy nad projektem, który pozwoli nam, zachować widoczną pozycję w związku - mówi Wojciech Bigiel, przewodniczący Komisji Turystyki i Rekreacji. Argumentem przemawiającym za, jest fakt, że mocno identyfikujemy się z zawodnikami wyczynowymi, a nasza działalność popularyzuje kajakarstwo wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych.

Najważniejsze sprawy
Zależy nam, by związek w początkach samodzielnej działalności stowarzyszenia grupującego kluby turystyczne pomagał w pozyskiwaniu środków finansowych i wspierał w szkoleniu instruktorów turystyki kajakowej - podkreśla Wojciech Bigiel. Warto w nas inwestować, bo jesteśmy skuteczni. Nasz system nauczania od dawna przynosi pożądane skutki czego dowodem są najlepsze turystyczne imprezy kajakowe w Polsce, które organizują wyszkoleni przez nas ludzie.

Kajakarze turyści chcą nadal aktywnie uczestniczyć w życiu związku. Jeden z proponowanych przez nich zapisów dotyczy zagwarantowania dla ich przedstawiciela miejsca w Zarządzie. (tp)

   
© Polski Związek Kajakowy