Aktualności 2011

Sprawdzian na zakończenie sezonu

W Wałczu odbyła się coroczna jesienna konsultacja juniorów i seniorów. Do rywalizacji stanęło blisko 400 zawodników.

Pełna obsada
W zawodach wzięli udział wszyscy będący w kręgu zainteresowania szkoleniowców kadry. W Wałczu zabrakło jedynie Pawła Baraszkiewicza, Beaty Mikołajczyk i Marty Walczykiewicz, którzy otrzymali oficjalne zwolnienie z obowiązku startu.

Trzy konkurencje
Zawodnicy poddali się trzem sprawdzianom - na wodzie na dystansie dwóch i jednego kilometra, na biegach na 1500 metrów oraz w wyciskaniu i dociąganiu sztangi przez dwie minuty. Łączną punktację w grupie kajakarzy wygrał Grzegorz Polaczyk z bydgoskiej Zawiszy, u kajakarek zwyciężyła Aneta Konieczna z Posnani Poznań, a wśród kanadyjkarzy jej klubowy kolega Marcin Grzybowski. Drugie miejsca w poszczególnych kategoriach zajęli Piotr Siemionowski, Patrycja Horodyńska i Tomasz Kaczor.

Faworyci nie zawiedli, a młodzież nie zaatakowała - podsumował wyniki sprawdzianów Michał Brzuchalski, trener kadry mężczyzn przygotowywanych do rywalizacji na 1000 metrów. Dla mnie jedynym zaskoczeniem zawodów był wynik Grzegorza Polaczyka, który zazwyczaj startuje w konkurencjach slalomowych. Ten chłopak ma niesamowitą wydolność i jeśli nadal będzie robił takie postępy, to w przyszłości może odnosić wielkie sukcesy. Takie roszady pomiędzy dyscyplinami przynoszą czasem doskonałe efekty. Dla przykładu podam, że na Igrzyskach w Atlancie, w szwajcarskiej czwórce kobiet, płynęła właśnie slalomistka, a jej osada wywalczyła srebrny medal.

Powołania dla zawodników
W listopadzie odbędą się zgrupowania reprezentacji. Na Bukowinie trenować będą m.in. kajakarze szkoleni pod kątem kwalifikacji olimpijskiej w K1 i K2 1000 metrów. Do swojej grupy trener Brzuchalski zdecydował się powołać Mariusza Kujawskiego, Marcina Nickowskiego, Rafała Rosolskiego, Wojciecha Pietrzaka, Mateusza Rychlika i Martina Brzezińskiego.

Po zakończeniu konsultacji mieliśmy spotkanie z zawodnikami i ich trenerami klubowymi. Chłopcy usłyszeli jakie zadania ich czekają i zgodnie zadeklarowali gotowość do ciężkiej pracy - opowiada trener Brzuchalski. Pierwszy obóz zaczniemy od 3 listopada. Połowę zajęć zrealizujemy na wodzie, a drugą na biegach, w siłowni i na basenie pływackim. W pierwszych dniach zgrupowania zawodnicy będą też badani przez specjalistów z Instytutu Sportu i Zakładu Konstrukcji. Sprawdzimy indywidualne parametry pociągnięcia i poziom przygłębienia dziobowego kajaka. Dzięki temu będziemy wiedzieli jak wiosłować, żeby uniknąć szarpania i skakania łodzi.

Zgrupowanie potrwa do 22 listopada. Po nim zawodnicy przejdą badania lekarskie i testy wydolnościowe w warszawskim Instytucie Sportu. Wyniki pozwolą określić poziom adaptacji do wysiłku u poszczególnych kajakarzy i wprowadzić ewentualne modyfikacje w planie przygotowawczym. (tp)

   
© Polski Związek Kajakowy