Aktualności 2011

Badania kadry

Na początku listopada kadrowicze przeszli cykl testów zrealizowanych przez specjalistów z Instytutu Sportu. Wyniki pozwoliły określić stan wytrenowania zawodników przed wejściem w okres przygotowawczy.

Dwa sprawdziany
Badania zrealizowano w dwóch ośrodkach - kadra slalomu przeszła je w Krakowie, a kajakarze płascy w Wałczu. Na lądzie wykonano sprawdziany określające zdolność zawodników do wysiłków wytrzymałościowych i szybkościowo-siłowych. Stopniowany test na ergometrze Dansprint pozwolił wyznaczyć progi beztlenowe, a trzydziestosekundowy test Wingate na kończyny górne, wykonywany na zmodyfikowanym cykloergometrze, dał obraz ich wydolności do wysiłków beztlenowych.

- Wyniki przeprowadzonych testów pozwalają nie tylko ocenić poziom wytrenowania zawodnika, ale indywidualnie dostosować intensywność treningu do jego aktualnych możliwości. Wstępne informacje mamy od razu po wykonaniu badania, a szczegółowe analizy trenerzy dostają od nas po 2-3 dniach - mówi dr Dariusz Sitkowski, zastępca dyrektora Instytutu Sportu.

Monitoring na wodzie
W Wałczu przeprowadzono dodatkowo precyzyjną analizę wiosłowania kadrowiczów. System pomiarowy, opracowany przez mgr inż. Zbigniewa Staniaka z Zakładu Konstrukcji Instytutu Sportu, pozwolił zmierzyć siły na wiosłach oraz przyśpieszenia chwilowe łodzi w trzech osiach - do przodu i do tyłu, na boki oraz w górę i w dół. Oprzyrządowanie pomiarowe montuje się na wiosłach i kajaku, ale jest ono na tyle lekkie, że w niczym nie przeszkadza zawodnikowi. Wyniki badań pozwalają ustalić optymalny ruch, wyzwalający największe siły i najskuteczniej napędzający łódź.

Kolejne badania w Instytucie Sportu kadra przejdzie po zakończeniu pierwszych zgrupowań. Ich celem będzie ocena dotychczasowych efektów treningowych i korekta indywidualnej intensywności ćwiczeń wyznaczanej na podstawie tętna monitorowanego na sport testerach. (tp)

   
© Polski Związek Kajakowy