Biuletyn "Kajakarstwo"

Biuletyn KAJAKARSTWO - Lipiec 2007

W numerze:

 3

Puchar Świata - Zagrzeb

 5

Nekrolog

 6

Puchar Świata - Szeged

 9

59 Międzynarodowy Slalom Tatrzanski

10

Nekrolog

11

Mistrzostwa Europy - Slalom

13

Izabela Dylewska

16

Genetyczne uwarunkowania wydolności fizycznej

18

Regaty eliminacyjne Juniorów i Młodzików

19

Kajakarstwo w filatelistyce

21

Międzynarodowe Regaty Juniorów i U23

23

Skład Kadr Narodowych

25

II Regaty eliminacyjne Seniorów

OD REDAKCJI

      Nasza slalomowa dwójka kanadyjkarzy nie schodzi poniżej swego wysokiego poziomu. W każdym tegorocznym starcie polski duet plasował się mniej więcej w połowie czołowej dziesiątki. Nie inaczej było w praskim Pucharze Świata. Po pierwszym przejeˇdzie nasi zajmowali czwarte miejsce, w drugim musieli uznać jeszcze wyższość znakomicie płynących słowackich braci Skantarów oraz Czechów Volfa i Stepanka.
Zdecydowane zwycięstwo odnieśli inni słowaccy bracia - Hochschornerowie. Zwracamy uwagę na trzecie miejsce chińskiej pary. Minghui Hu i Junrong Shu po raz pierwszy wywalczyli miejsce na podium zawodów o Puchar Świata dla Chin.
W jedynkach, kajakarze, niestety popłynęli równie słabo jak ich koleżanki oraz kanadyjkarze.
Dariusz Popiela był dopiero 23 a Grzegorz Polaczyk 26. Nieoczekiwanym zwycięzcą został Czech Vavrzinec Hradilek.
W tegorocznych mistrzostwach Europy nie poznaliśmy smaku złota. Ostatecznie w galicyjskiej Pontevedra polscy kajakarze zdobyli osiem medali - trzy srebrne i pięć brązowych. Srebrne w konkurencjach nieznajdujących się w programie igrzysk, wszystkie brązowe w olimpijskich.
Zawsze (z nielicznymi wyjątkami) lepiej nam się wiodło na dystansie 500 metrów. W Hiszpanii zdobyliśmy na tym dystansie 5 medali, w tym cztery brązowe w konkurencjach olimpijskich. Dwa były udziałem pań.
Szczególnie miłą niespodziankę sprawiła dwójka. Monika Borowicz i Dorota Kuczkowska nieznacznie przegrały z Niemkami walkę o drugie miejsce. Podobnie twardy bój, dla odmiany z Węgierkami stoczyła czwórka w składzie: Sandra Pawełczak, Aneta Konieczna, Małgorzata Chojnacka i Ewelina Wojnarowska. Mistrz Świata był trzeci na swoim koronnym dystansie, ulegając Brytyjczykowi Brabantsowi i Szwedomi Gustafssonowi.
Tę samą pozycję, trochę, ale mile zaskakującą po wcześniejszych niezbyt udanych startach, zajęli Tomasz Mendelski i Adam Wysocki. Forma naszego duetu idzie w górę, choć strata do Niemców Rauhe i Wieskottera była jednak spora.
Częściowo zrehabilitowali się kanadyjkarze. Paweł Skowroński, Arkadiusz Toński, Lukasz Woszczyński i Marcin Grzybowski wywalczyli srebrny medal, ulegając tylko Białorusinom. Uczciwie trzeba przyznać, że składy czwórek, z wyjątkiem białoruskiej i naszej były raczej rezerwowe. Pochwalić trzeba także Mariusza Kruka, debiutującego w mistrzostwach Europy seniorów, który był piąty w jedynkach. Od brązowego medalu, który wywalczył aktualny mistrz olimpijski Hiszpan David Cal, dzieliło go naprawdę niewiele.
W sprincie jedyny medal wywalczył Marek Twardowski.
Tym samym okazał się najlepszym zawodnikiem naszego zespołu, bo ma w dorobku srebrny i dwa brązowe medale. Małgorzata Chojnacka i Ewelina Wojnarowska wywalczyły jeden srebrny i jeden brązowy.

Bogdan Chruścicki, 2 lipca 2007

   
© Polski Związek Kajakowy 2010