Aktualności 2011

Piłka Kajakowa na jez. Kamionkowskim w Warszawie

Nadchodzi wielki finał!

Już w najbliższy weekend w Warszawie rozegra się finał Międzynarodowego Pucharu Polski Kajak Polo 2011. W zawodach wezmą udział najlepsze drużyny krajowe i goście zagraniczni.

Rywalizacja w Pucharze jest niezwykle zacięta. Po pierwszych dwóch edycjach, dwie pierwsze drużyny mają w łącznej klasyfikacji po 33 punkty, a dwie kolejne po 28. Oznacza to, że walka zarówno o pierwsze, jak i trzecie miejsce rozegra się w dniach 16-17 lipca w Parku Skaryszewskim.

Do stolicy walczyć przyjedzie łącznie 13 drużyn. W zawodach wezmą udział goście z Czech, Litwy i Portugalii.

Walka na szczycie

O najwyższy stopień podium rywalizują dwie czołowe polskie drużyny: MOSW Choszczno (zachodniopomorskie) oraz VW Canoe Polo Team (wielkopolskie). W pierwszej edycji Pucharu rozegranej 7-8 maja w Leśnej (dolnośląskie), aktualni mistrzowie Polski przegrali z drużyną za Swarzędza. Jednak już kilka tygodni później podczas drugiej edycji zdołali wygrać na własnym boisku, doprowadzając tym samym do remisu w klasyfikacji generalnej. Walka dwóch złożonych w większości z reprezentantów Polski ekip będzie stanowiła główną atrakcję nadchodzącego turnieju.

- W Leśnej ustąpiliśmy pola na najwyższym stopniu podium, ale w Choszcznie udowodniliśmy, że jesteśmy w stanie wygrać w tym wyścigu. Warszawski turniej będzie z pewnością bardzo emocjonującym wydarzeniem - mówi Norbert Watkowski, szkoleniowiec drużyny z Choszczna i trener reprezentacji narodowej mężczyzn.

W drodze po upragniony brąz

Nie mniej widowiskowo zapowiadają się mecze pomiędzy Victorią Warszawa i Kwisą Leśna. Stołeczna drużyna zdołała pokonać gospodarzy w pierwszej edycji cyklu. Podczas turnieju w Choszcznie 2-3 lipca, górale zaprezentowali jednak wyjątkowo wysoką formę, czego dowodem było zwycięstwo w fazie grupowej ze złotymi medalistami z Leśnej. Pokonując ostatecznie Victorię, zajęli trzecie miejsce wyrównując tym samym wynik stołecznej drużyny w klasyfikacji generalnej.

-  Kiedy w Leśnej wygrywaliśmy z Victorią 3:0 byłem pewien, że wygraną mamy już w kieszeni. Gdy w Choszcznie było 0:2 dla Warszawiaków, wątpiłem już w realne szanse na wejście do pierwszej pucharowej trójki. W obydwu przypadkach błędnie oceniałem sytuację. Jestem przekonany, że w Warszawie walka będzie wyjątkowo zacięta  tłumaczy Bogdan Sztuba,   trener oraz bramkarz Kwisy i jednocześnie najstarszy polski czynny zawodnik nie tylko kajak polo, ale i slalomu kajakowego.

Nie bez szans na wysokie miejsce jest piąta w ogólnej klasyfikacji Pucharu drużyna - SET Kaniów (śląskie). Słabsze od spodziewanych występy w dwóch pierwszych wchodzących w skład Pucharu turniejach spowodowane były w dużej mierze absencją kluczowych zawodników.

- Turniej w Warszawie to ostatnia szansa na sprawdzenie się przed nadchodzącymi mistrzostwami Polski. Wszyscy szykują najmocniejsze składy i nie inaczej będzie też w naszym przypadku - zapewnia Dariusz Pilarz, trener kaniowskiego klubu oraz selekcjoner kobiecych drużyn narodowych. Jeśli śląska ekipa zajęłaby w Warszawie pierwsze miejsce, nadal miałaby szansę na wejście do pierwszej pucharowej 'trójki'.

W pierwszej edycji Pucharu wzięły udział jeszcze trzy drużyny, w tym czeska Praha Canoe Polo. Ze względu na to, że nie zgłosiły się do turnieju w Choszcznie, nie wystąpią jednak w pucharowej kategorii podczas stołecznych zawodów.

Pierwszego dnia mecze w kategorii pucharowej zostaną rozegrane w systemie 'każdy z każdym'. Finały planowane są na niedzielę.

Co szumi w drugiej dywizji?

Równolegle z finałem MPPKP rozegra się drugi turniej - II Międzynarodowe Mistrzostwa Mazowsza. Zgłoszonych zostało osiem ekip, w tym dwie litewskie. Udział w zawodach wezmą również zawodnicy z Czech i Portugalii. Również w tej kategorii zapowiada się wyrównana i zacięta rywalizacja.

W sobotę odbędą się mecze w dwóch grupach. Drugiego dnia zawodów rozegrają się półfinały i finały.

Skaryszewski Arena

Przygotowania do zawodów już się rozpoczęły. W najbliższych dniach zbudowane zostaną dwa boiska- główne i treningowe. Sobotnie mecze zaczną się o ósmej rano, a zakończą dwanaście godzin później. Mecze finałowe w niedzielę zaczną się w południe i zakończą w okolicach godziny 16-tej. Na godzinę 16.30 planowane jest uroczyste zakończenie.

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego.

   
© Polski Związek Kajakowy