Aktualności 2011

Młodzież z olimpijskimi nadziejami

19 medali wywalczyła polska reprezentacja w Pucharze Nadziei Olimpijskich. Tegoroczne zawody miały rekordową obsadę. W Bydgoszczy wystartowało 428 zawodników z 19 państw. Prawo udziału w regatach mieli zawodnicy urodzeni w latach 1994-96.

Impreza udała się na piątkę - powiedział Michał Brzuchalski, trener kadry juniorów i młodzieżowców. Organizatorzy - Kujawsko-Pomorski Związek Kajakowy - spisali się znakomicie. Jestem też bardzo zadowolony z postawy naszych zawodników. To co pokazali, zarówno na wodzie jak i na lądzie, zasługuje na szacunek.

W Bydgoszczy najlepsze wyniki uzyskali kanadyjkarze zdobywając 13 medali oraz grupa kobiet, która wywalczyła 5 krążków. Doskonale popłynął Tomasz Barniak, który trzykrotnie stawał na podium w kategorii C1 - zwycięstwo na 500 i 1000 metrów oraz trzecie miejsce w sprincie - a także dołożył srebro i brąz w dwójce z Szymonem Kosteńskim. Gwiazdą reprezentacji kobiet była natomiast Emilia Cywińska. Zawodniczka zdobyła trzy medale w konkurencji K1, a w dwójce z Aleksandrą Janicką wywalczyła złoto na 200 i srebro na 500 metrów.

Polska zajęła trzecie miejsce w ogólnej klasyfikacji punktowej regat. Wygrali Węgrzy zdobywając 69 medali przed reprezentacją Niemiec, która wywalczyła 27 krążków. Występ Węgrów, którzy przysłali na regaty 74 zawodników, robi wrażenie i potwierdza, że kajakarstwo jest ich dyscypliną narodową - powiedział Michał Brzuchalski. Na uwagę zasługuje też wynik Duńczyków i Belgów, którzy wygrali kilka konkurencji. Widać, że w tych krajach efektywnie pracuje się z młodzieżą i na pewno w kolejnych latach ich reprezentacje będą coraz silniejsze. My wystawiliśmy w Bydgoszczy naszą aktualnie najlepszą grupę. Czasu na przygotowania mieliśmy niewiele, bo konsultacja w Wałczu trwała zaledwie tydzień, a od ostatnich startów - Mistrzostw Polski Juniorów i Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży - minął miesiąc, także występ naszej ekipy uznaję za bardzo udany.

Zawodników startujących w Pucharze pod koniec października czeka konsultacja szkoleniowa w Wałczu. Podczas regat trenerzy wyłonią tych, którzy zostaną objęci szkoleniem centralnym i będą przygotowywać się do przyszłorocznych występów w reprezentacji. (tp)