Aktualności 2011

Kajaki w stylu wolnym

Doskonałe widowisko sportowe - tak można podsumować tegoroczne Mistrzostwa Polski w kajakowym freestyle'u. Dyscyplina polega na zaprezentowaniu zestawu figur akrobatycznych podczas 45 sekundowego przejazdu.

Zawody wyszły nam znakomicie - mówi Krzysztof Czaplicki, organizator MP. Mieliśmy liczną widownię, świetną atmosferę i klasowych zawodników. W tym roku przyjechali do nas goście z Czech i Słowacji, którzy zaliczają się do światowej elity w tej dyscyplinie. To podniosło poziom rywalizacji i podkręciło widowisko.

Rozegrano konkurencje K1 i C1 seniorów, K1 seniorek i K1 juniorów. W konkurencji K1 mężczyzn złoty medal wywalczył Bartosz Czauderna z KKK Kraków. W C1 wygrał Czech Lukas Cervinka jednak, zgodnie z regulaminem, nie został on sklasyfikowany w rankingu Mistrzostw Polski i tytuł mistrzowski przypadł Tomaszowi Czaplickiemu z KKK Jelenia Góra. Wśród kobiet najlepsza była Izabela Fidzińska z KKK Kraków.

Poza klasycznymi konkurencjami uznanymi przez ICF rozegraliśmy także kilka widowiskowych konkurencji dodatkowych, bo to doskonała możliwość na popularyzowanie dyscypliny - tłumaczy Krzysztof Czaplicki. W tym roku do jednej z nich wykorzystaliśmy skuter wodny. Zawodnik był podczepiony do niego liną i w trakcie jazdy miał wykonać w powietrzu określoną figurę. Wszyscy startujący, a szczególnie Czesi, byli zachwyceni.

Freestyle w Polsce jest dyscypliną nową - mówi Krzysztof Czaplicki. Dotychczas brakowało nam przyzwoitego miejsca do treningu i zwykle wyjeżdżaliśmy ćwiczyć na torze slalomowym w Pradze lub w niemieckim Plattlingu. Teraz do dyspozycji będziemy mieli specjalny tor w Jeleniej Górze na którym można stworzyć wreszcie dobrą falę. Trening profesjonalnego zawodnika zajmuje masę czasu i wymaga odpowiednich warunków. Najlepsi w tej dyscyplinie - Kanadyjczycy, Amerykanie, a w Europie Czesi i Francuzi - trenują nawet 6 razy w tygodniu. (tp)

   
© Polski Związek Kajakowy